W 2020 roku odbyła się  czwarta edycja “Dzikiego Biegu”, charytatywnej akcji organizowanej przez Fundację Dodo i wrocławski ogród zoologiczny. Tym razem z powodu pandemii bieg odbył się w innej formie – wirtualnej. Zawodnicy pokonali swój dystans (1km, 5km lub 10km) indywidualnie, w miejscu i czasie dla siebie dogodnym.

Cieszy nas bardzo, że w tych trudnych czasach, mimo wielu ograniczeń, udało nam się namówić prawie 1000 osób do wzięcia udziału w biegu. Dołączyli do nas biegacze  z Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemiec, Irlandii, Węgier, Holandii, Norwegii, Chorwacji, Belgii, Czech i USA. W biegu wzięli też udział przedstawiciele wspieranych przez nas fundacji. Podkreślali, że dla nich ten bieg to dowód, że świat o nich nie zapomniał, a wspólne bieganie bardzo zjednoczyło i podniosło na duchu ich pracowników i sympatyków! Green Viet, organizacja ekologiczna z Wietnamu, współpracująca z Global Wildlife Conservation w projekcie ochrony kanczyla srebrnogrzbietego, zwerbowała aż 46 młodych biegaczy! Do biegu dołączyła też ekipa fundacji Kukang, którą wspieramy w ratowaniu lori na Sumatrze.

W ostatniej chwili, gdy tylko na wyspie Negros poluzowano lockdown, dołączyli do nas przedstawiciele fundacji Talarak na Filipinach. Cieszył ich fakt, że świnia wisajska, której ochroną się zajmują stała się emblematem naszego biegu widocznym na koszulkach, torbie, maseczkach i kominach. Bo przypomnijmy, że wrocławskie ZOO i Fundacja DODO chroni właśnie takie mało poznane, zagrożone wyginięciem zwierzęta, o których świat często zapomina, a są tak samo ważne dla bioróżnorodności jak pandy czy słonie!