KGHM – dbałość o środowisko i ochrona zwierząt w praktyce

KGHM aktywnie działa na rzecz zachowania bioróżnorodności włączając się na różne sposoby w ochronę zwierząt. Przykładem zaangażowania Spółki w tym obszarze jest opieka nad sokołami wędrownymi, działania na rzecz bezdomnych zwierząt czy też ochrony pszczół.

Spółka KGHM szczególnie dba o dzikie zwierzęta, które jako swoje naturalne środowisko do życia coraz częściej wybierają tereny w pobliżu ich oddziałów. Przykładowo od 2009 roku na terenie Huty Miedzi Głogów swoje gniazdo mają sokoły wędrowne. Specjalnie zbudowana platforma lęgowa stała się miejscem, gdzie samice składają jaja i wychowują młode. W 2023 roku sokoły zadomowiły się również w Zakładach Wzbogacania Rud w Polkowicach, gdzie wykluły się cztery pisklęta. Ptakami zajmują się pracownicy miedziowej spółki, którzy angażują się również w ogłaszany konkurs na imiona dla piskląt. Ptaki są systematycznie obrączkowane, a ich życie jest monitorowane, co przyczynia się do odbudowy tej skrajnie rzadkiej populacji w Polsce. W sumie od początku projektu zaobrączkowanych zostało 46 młodych sokołów, a niektóre z nich, jak Giga, znalazły swoje nowe domy na takich budynkach jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Miedziowa spółka i jej załoga nie zapominają również o bezdomnych zwierzętach i w ramach inicjatywy „Czworonogi szCzekają” wspiera lokalne schroniska, dostarczając karmę, koce i inne potrzebne materiały, aby pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Równocześnie firma angażuje się w pomoc wolno żyjącym kotom, finansując budki oraz wspierając akcje kastracji, które pomagają kontrolować ich populację. Współpraca z lokalnymi stowarzyszeniami, które działają na rzecz tych zwierząt, przynosi wymierne efekty, poprawiając dobrostan kotów na obszarze oddziałów KGHM.

Z kolei program „Miedziowe Pszczoły” obejmuje zakładanie pasiek przy kopalniach czy hutach KGHM. Dzięki temu w ubiegłym roku napełniono kilkaset słoików miodu, jednocześnie ucząc społeczność Zagłębia Miedziowego na temat roli pszczół w ekosystemie. Pasieki zlokalizowane w miejscach takich jak Zakład Hydrotechniczny czy Huta Miedzi Cedynia to symbol zaangażowania KGHM w ochronę środowiska i promowanie działań proekologicznych. Firma planuje zakładanie kolejnych pasiek.

W tym roku KGHM ze swoją działalnością na rzecz bioróżnorodności wykroczył daleko poza granice Zagłębia Miedziowego, dołączając do grona wspierających Wild Run 2024 – biegu na rzecz zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt Azji południowo-wschodniej, a konkretnie Półwyspu Indochińskiego. Przyroda tego zakątka świata jest wyjątkowo różnorodna, ale niestety wielu gatunkom roślin i zwierząt grozi wyginięcie, ponieważ rejon dotykają takie problemy jak: rosnąca populacja ludzka, kłusownictwo, nielegalny handel dzikimi zwierzętami czy rozwój pseudomedycyny azjatyckiej.

W KGHM ekologia i odpowiedzialność społeczna idą w parze, a działania takie jak ochrona sokołów, pomoc bezdomnym zwierzętom, troska o pszczoły, a teraz jeszcze o zagrożone wyginięciem zwierzęta Azji, są dowodem na zaangażowanie w ochronę przyrody. Wspierając różnorodne inicjatywy, firma nie tylko wspomaga dzikie i bezdomne zwierzęta, ale także podnosi świadomość ekologiczną wśród pracowników i lokalnych społeczności.