Startujemy w 2021 roku

Pobiegnij z nami, pomóż przyrodzie – wesprzyj projekty ratowania zwierząt!

To już piąta edycja “Dzikiego Biegu”, charytatywnej akcji organizowanej przez Fundację Dodo i wrocławski ogród zoologiczny. W tym roku z powodu pandemii bieg odbędzie się w innej formie – wirtualnej. Zawodnicy będą pokonywać swój dystans (1km, 5km lub 10km) indywidualnie, w miejscu i czasie dla siebie dogodnym.

ZAPISY

REGULAMIN

CEL BIEGU

Coraz więcej gatunków zwierząt zagrożonych jest wyginięciem z powodu nielegalnego handlu – ponieważ modne staje się posiadanie ich w domach, hotelach, pseudo ogrodach zoologicznych. 

Snobizm posiadania egzotycznego zwierzęcia w domu, bo „zwykłego” psa może mieć każdy, powoduje odławianie z natury tysięcy żółwi, ptaków śpiewających, lori czy fenków. Wiele z tych zwierząt jest bardzo trudna w hodowli, uciążliwa dla domowników, więc nie żyją długo lub przechodzą z rąk do rąk, są konfiskowane. 

Wielkim zagrożeniem jest również nieodpowiedzialna turystyka – chęć robienia sobie zdjęć z dzikimi zwierzętami, przejażdżki na słoniach czy pływanie z delfinami. Turyści fotografujący się z lemurem, lori, fenkiem, tygrysem, orangutanem czy jakimkolwiek innym dzikim zwierzęciem nie zastanawiają się skąd jest to zwierzę. A w znakomitej większości jest złapane w naturze, przetrzymywane w koszmarnych warunkach. Aby nie ugryźć, podrapać czy ukąsić zwierzęta do takich celów są okaleczane. Wyrywa się im zęby, pazury, usuwa gruczoły jadowe, podaje środki uspokajające. Drastycznym przykładem znęcania się nad zwierzętami są przejażdżki na słoniach. Słonie są bardzo niebezpiecznymi, niezależnymi zwierzętami, które „łamie się” aby chciały pracować przy wyrębie lasu czy wożeniu turystów. Zwierzęta wykorzystywane w turystyce nie żyją długo, więc za chwilę kolejne dzieli ich los. Problem nie dotyczy wyłącznie dalekich krajów!

PODSUMOWANIE DOTYCHCZASOWYCH EDYCJI:

łączna kwota zebrana w poprzednich biegach: ponad 120 000 zł

łączna liczba biegaczy: 3 971 osób