Wild Run 2018 – startujemy

Zapraszamy na WILD RUN – RATUJMY ZWIERZĘTA AZJI! Celem biegu jest wsparcie akcji ratowania ginących gatunków zwierząt Azji prowadzonych przez wrocławskie ZOO i Fundację Zoo Wrocław DODO. Już w poniedziałek 6 sierpnia ogłosimy dokładną datę i godzinę startu zapisów na bieg.

7 października pobiegnij na 10 km i pomóż nam ratować dzikie zwierzęta. Bieg odbędzie się alejkami wrocławskiego ZOO na dwóch pętlach po 5 km. Trasa jest dość mocno zakręcona ale śmiało możemy powiedzieć, że to będzie jedyne takie wydarzenie w kraju, gdzie możesz przebiec tuż obok wybiegu dla lwów, tygrysów, słoni czy żyraf.

W tym roku limit uczestników zostanie powiększony do 1000 osób.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy dwa bezpłatne biegi towarzyszące . Dlatego przyjdź z całą rodziną, edukuj i baw się razem z nami.  Każdy uczestnik będzie mógł również kupić okolicznościową koszulkę biegu.

ZAPISY REGULAMIN TRASA

Azja to największy i najbardziej zróżnicowany geograficznie i biologicznie kontynent na Ziemi. Wielu zamieszkującym go zwierzętom grozi zagłada. Rosnąca populacja ludzka, kłusownictwo, nielegalny handel dzikimi zwierzętami, rabunkowe wydobycie ropy naftowej i gazu powodują gwałtowny spadek liczebności wielu gatunków. Drapieżniki stojące na szczycie drabiny pokarmowej są najbardziej zagrożoną grupą zwierząt.

Zoo Wrocław i Fundacja DODO wspierają ochronę panter śnieżnych, panter mglistych i manuli  w naturalnym środowisku, propagują też zdrowy, ekologiczny i rodzinny styl życia. Dlatego zapraszamy wszystkich miłośników zwierząt: wytrawnych biegaczy jak i najmłodszych biegaczy na WILD RUN – ratujmy zwierzęta Azji. Zmierzmy się z własnymi słabościami, pomóżmy ratować ginące zwierzęta Azji.

Pantera śnieżna – irbis

Enigmatyczny łowca zamieszkujący Himalaje, Wyżynę Tybetańską i góry Azji Centralnej. Do niedawno nieuchwytny dla badaczy i fotografów. Dopiero zastosowanie fotopułapek umożliwiło uwiecznienie tych pięknych i bardzo skrytych kotów w naturze. Przepiękne futro chroniące irbisy przed surowym klimatem stało się jego największym przekleństwem. To właśnie kłusownictwo i rozwój pasterstwa w wysokich górach Azji są największymi zagrożeniami dla istnienia tego gatunku. Wrocławskie Zoo, Fundacja DODO i Wild Run wspierają Snow Leopard Trust www.snowleopard.org w ochronie panter śnieżnych, w ich naturalnym środowisku.

Pantera mglista

W przeciwieństwie do panter śnieżnych, pantery mgliste zamieszkują wilgotne tereny (bagna i lasy). Występują od Nepalu do południowo-wschodnich Chin, poprzez Tajwan i Sumatrę. W 2007 roku naukowcy bazując na badaniach DNA uznali, że pantery zamieszkujące wyspy Sumatrę i Borneo należy uznać za odrębny gatunek – panterę sundajską. Obydwa gatunki są zagrożone wyginięciem ze względu na polowania oraz na wycinkę lasów pod plantacje palmy olejowej. Wspieramy ochronę panter na Borneo poprzez wsparcie finansowe programu Hutan www.hutan.org.my .

Manul

Bardzo mało poznany, niewielkich rozmiarów kotowaty, żyjący na stepach i w górach centralnej Azji: manul wymaga ochrony i zainteresowania ze strony badaczy. Wiemy już, że nie wytworzył odporności na popularną wśród kotów chorobę: toksoplazmozę, przez co jednym z największych zagrożeń jest dla niego kontakt z kotami domowymi. Ekspansja człowieka w coraz bardziej niedostępne zakątki Azji sprawia, że liczebność tego gatunku gwałtownie spada. Również kłusownictwo ze względu na piękne futro manula powoduje, że jest bliski zagrożenia wyginięciem. Wspieramy Pallas’s cat International Conservation Alliance (PICA) www.pallascats.org w ochronie manula!